• Ślubowanie na 100-lecia świętowanie

     •      W piątek, 19 października 2018 r. miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Jest ona ważnym elementem historii i tradycji Szkoły. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III, Dyrekcja Szkoły, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

            Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości, czyli ,,pasowanie” na ucznia. Stroje uczniów, biało-czerwona dekoracja sali oraz treść inscenizacji nawiązywały do tegorocznych obchodów 100. rocznicy Niepodległości Polski.

          Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoją gotowość do roli ucznia i dużą wiedzę o Polsce. Przekonali wszystkich, że wiedzą, jak być dobrym uczniem i kolegą oraz dobrym Polakiem, recytując wiersze i śpiewając piosenki patriotyczne.   

      Głos zabrali również zaproszeni goście: burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Socha oraz dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu Aleksandra Rogalewska- Kania, którzy skierowali do uczniów klas pierwszych i ich rodziców wiele ciepłych życzeń sukcesów w edukacji szkolnej. Następnie koledzy z klas trzecich oraz rodzice złożyli pierwszoklasistom życzenia oraz wręczyli upominki.

          Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

           Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

      Wioletta Wydrowska

     • Wycieczka do Faktorii Handlowej

     •     Różnego rodzaju naczynia przywieźli ze sobą do Żukowa uczniowie klas 6 a i 6 c, na pamiątkę wizyty w pruszczańskiej Faktorii Handlowej. Warsztaty garncarskie były jedną z atrakcji, w których szóstoklasiści 9 października 2018 r. brali udział wraz z opiekunami: p. Anitą Bobrowską, p. Moniką Czonstke i p. Hanną Gruba.

         W dwóch grupach uczniowie zapoznali się z tajnikami dawnych rzemiosł (Chata Bursztyniarza i Chata Kowala),  życiem Gotów - mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego. Szczególne wrażenie wywarły na nich piękne bursztynowe eksponaty w Chacie Wodza. Tam obejrzeli też krótki film przybliżający temat szlaku bursztynowego i wymiany handlowej z prowincjami Imperium Rzymskiego. 

          Następnie młodzi historycy bawili się jak w dawnych czasach: przeciągali linę, chodzili na starożytnych szczudłach, ścigali się w workach.  Było przy tym dużo śmiechu! Na świeżym powietrzu strzelali też z łuku, a następnie do ,,dzika”, ,,królika” i ,,kaczki”.

            Wtorkowe popołudnie w Faktorii zakończyło ognisko, któremu sprzyjała słoneczna tego dnia pogoda.

           W tym interesującym obiekcie czas upłynął bardzo szybko i aktywnie. Udało się dowiedzieć o życiu sprzed niemal 2 tys. lat w formie dobrej zabawy, a przy okazji odpocząć. Dla klasy 6 c była to dodatkowo nagroda za zwycięstwo w ubiegłorocznej kampanii ,,Rowerowy Maj”.

      Monika Czonstke

     • Dzień Papieski i Dzień Edukacji Narodowej

     •      14 października przypadają w kalendarzu dwa ważne święta. Tego dnia wspominamy postać Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz przypominamy o jego dziedzictwie, a także fetujemy oświatę podkreślając jej rolę w budowaniu naszej tożsamości i pomoc w spełnianiu marzeń.

           Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Papieskiego  było Promieniowanie Ojcostwa. Katecheci pracujący w naszej szkole zadbali o wyeksponowanie różnych wymiarów ojcostwa: uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki tematyczne i zainscenizowali biblijną Przypowieść o synu marnotrawnym.

           Odśpiewaniem Sto lat uczczono wszystkich nauczycieli, złożono im też serdeczne życzenia.

          Spotkanie, uświetnione przez szkolny chór, skutecznie skupiło uwagę całej społeczności na istocie tematów ojcostwa i edukacji.

      Karolina Grześkowiak

     • Wycieczka do Torunia i Grębocina

     •      11 października 2018 roku uczniowie z klasy IV a i IV c wraz z  wychowawczyniami Panią Agnieszka Labuda i Renatą Stubińską-Nalewajek oraz opiekunem Panią Anitą Komarnicką wybrali się na całodniową wycieczkę do Torunia. Plan był ambitny, ale nikt się nie poddał.

           Pierwszym punktem programu było Muzeum Piśmiennictwa i  Drukarstwa w  Grębocinie. Tam poznaliśmy historię piśmiennictwa i początków drukarstwa, pisaliśmy gęsim piórem, a  następnie robiliśmy papier czerpany- bardzo cenny, bo z dodatkiem banknotów.

           W Toruniu czekał na nas przewodnik. Po opowieściach złożonych z samych ciekawostek przeszliśmy na Rynek Staromiejski z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, również staliśmy pod domem, gdzie urodził się słynny astronom. Pod Krzywą Wieżą próbowaliśmy utrzymać się w pionie, co nie było łatwe.

           W Planetarium mogliśmy wybrać się w kosmos za sprawą seansu „Wędrująca Ziemia”.

            Po takiej podróży nieco zgłodnieliśmy, więc udaliśmy się na dwudaniowy  obiad  (jak się okazało, było to bardzo ważne ;) w Ristorante Pizzeria da Giuseppe.

          Gdy już nabraliśmy sił po sytym obiedzie, nasze kroki skierowaliśmy do Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Podczas warsztatów piernikarskich mogliśmy się poczuć jak prawdziwi, może jeszcze nie mistrzowie, ale  czeladnicy piernikarstwa. Oczywiście każdy z nas miał możliwość spróbowania smaku prawdziwych toruńskich pierników.

           Z pamiątkami oraz piernikami cali i zdrowi wróciliśmy do  naszego Żukowa.

      Opracowała
      Renata Stubińska-Nalewajek

     • Wycieczka do Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni

     •       Dnia 10 października klasy : I c, Id i II c, miały okazję podziwiać piękną złotą jesień w  Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni.  Pod opieką swoich wychowawców spacerowały pięknym „szlakiem wiewiórki”. Podczas tego spaceru  uczniowie mogli  wykonywać różnego rodzaju zadania –między innymi szukać jelenia ukrytego w labiryncie. Następnie odbyło się spotkanie z leśnikiem panem Witoldem Ciechanowiczem, który poprowadził wspaniałe warsztaty „ Rysujemy, malujemy, drzewa poznajemy”, po których dzieci ze swoimi pracami wyszły w teren aby rozpoznawać w naturze poznane drzewa liściaste. Na koniec odbyło się ognisko i pałaszowanie samodzielnie pieczonych kiełbasek. Resztę energii dzieci mogły spożytkować bawiąc się z rówieśnikami na placu zabaw .

             To był bardzo mile i pożytecznie spędzony czas.

      Wychowawcy: Małgorzata Kurkowska,
      Anna Majkowska, Helena Kukielska

     • Gołębie, Jaś i Małgosia z wizytą w naszej szkole!

     • 5 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z Paniami z Gospodarstwa Agroturystycznego "Zagroda Powroty". Tym razem mogliśmy bliżej przyjrzeć się niezwykłym ptakom, jakimi są gołębie. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawostek o gołębiach pocztowych i ozdobnych. Ponadto zapoznały się z rodzajami ziarna oraz ze sposobem mielenia na żarnach. Na koniec zajęć z pomocą Pań Gospodyń upiekły przepyszne i zdrowe ciasteczka. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną wizytę gospodarzy, która odbędzie się w kwietniu. 

      Przygotowała: Wioletta Wydrowska

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •        28 września w naszej szkole obchodziliśmy VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości.

            W szkole powołane zostały Komisje Egzaminacyjne i Patrole Egzaminacyjne utworzone przez uczniów, którzy sprawdzali wiedzę z tabliczki mnożenia. Jeżeli uczeń podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            W trakcie lekcji Patrole chodziły po klasach i  przeprowadzały egzaminy. Ekspert tabliczki mnożenia mógł wziąć udział w dodatkowych łamigłówkach.

             W klasach IV egzamin zdało 34 uczniów, V  - 37 uczniów, a w VI – 65 uczniów.

      Organizator lokalny: Marzena Zielińska

     • III a na warsztatach w Castoramie

     • Uczniowie klasy III a wzięli udział w warsztatach „Majsterkowo” w markecie budowlanym Castorama. Dzieci pod okiem instruktorki wykonali samodzielnie własną zabawkę – drewniany samolot.

      Ideą tych zajęć jest konstruowanie użytecznych przedmiotów. Tutaj najmłodsi uczą się jak prawidłowo i bezpiecznie używać narzędzi i budować coś od podstaw. Dzięki wspólnemu majsterkowaniu dzieci dowiadują się jak na co dzień dbać o środowisko i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie także poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych a nawet popsutych przedmiotów.

      Modele samolotów następnego dnia zostały pomalowane i tak pięknie ozdobione trafiły do domach trzecioklasistów.

      Marzena Górska

     • Dzień Języków Obcych

     • Dnia 26 września 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Nauczyciele języka angielskiego przygotowali liczne atrakcje dla uczniów. Każda klasa przygotowała plakat odnośnie jednego z wybranych kraji. Wszystkie plakaty były wykonane estetycznie, oraz zawierały wiele ciekawostek. Jury w składzie : Dorota Goszka – Stoltmann, Hanna Gruba, Marzena Górka, Agnieszka Labuda, Katarzyna Czajkowska, Edyta Kuklińska i Anita Bobrowska przyznały następujące miejsca:

      I miejsce kl. VIC, oraz IIC

      II miejsce kl. VD, oraz IIIC

      III miejsce: kl. IVC i IV H , oraz IA i IIA

      Oprócz konkursu na najciekawszy plakat uczniowie klas IV-VI mogli sprawdzić się w internetowym konkursie z języka angielskiego „ Mistrz słownictwa”.

      Wśród klas IV najlepsi okazali się :

      I miejsce Rozalia Łapa IV C

      II miejsce :Maksymilian Mielewczyk IVH

      III miejsce : Magdalena Konkol kl. IVB

      W klasach V zwyciężyli:

      I miejsce :  Apolonia Cirocka kl. VA

      II miejsce: Łukasz Lemańczyk kl. VC

      III miejsce: Nikolas Kupczyński kl. V H

      W klasach VI najlepsi okazali się :

      I miejsce: Jakub Guler kl. VIB

      II miejsce: Maciej Stencel kl. VIC

      III miejsce : Oliwia Kamińska kl. VIC

      Organizatorem konkursu była Pani Anita Bobrowska

      Oprócz tego uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy wykonując na przerwach zadania z związane z Dniem Języków Obcych. Tego dnia uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat różnych krajów europejskich. Podsumowanie Dnia Języków Obcych nastąpi 12 października podczas apelu z okazji Dnia Papieskiego.

     • Lekcja w lesie

     •   W środę 25 września  dzieci z klas Ia, Ib, i II a wraz z wychowawcami oraz opiekunami wybrały się do Szkółki Leśnej w Leźnie.  Jesienna aura tego dnia pozwoliła odwiedzić las i poznać z bliska jego życie.

          Przywitała nas pani leśnik Joanna Miłosz – Wiśniewska, która pokazała dzieciom zebrane nasiona wielu drzew z których dzięki pomocy ludzi wyrosną piękne, dorodne okazy. Bardzo ciekawie mówiła o pracy leśniczego oraz o zwierzętach żyjących w lesie. Przedstawiła wiele interesujących ciekawostek, które znają zazwyczaj ludzie blisko obcujący z naturą. Dzieci nauczyły się rozróżniać poszczególne gatunki drzew, poznały etapy ich wzrostu. Dowiedzieliśmy się też, jak należy zachowywać się w lesie, by go nie niszczyć, lecz chronić.

         Nasz pobyt w leśniczówce zakończył się ogniskiem przygotowanym przez panią leśnik. Z apetytem zjedliśmy pyszne kiełbaski. Za miłe przyjęcie dzieci złożyły podziękowania.

          Mamy nadzieję, że takie spotkania z naturą spowodują większą świadomość i wrażliwość na potrzebę ochrony naszej Matki Natury.

       

         Zapraszam do galerii zdjęć   Beata Formella

     • Najmłodsza drużyna szachistów w gminie

     • W dniu 25 września 2018 r. w Szkole  Podstawowej w Pępowie odbyły się Gminne Drużynowe Igrzyska Dzieci w Szachach. 

         Najmłodsi uczestnicy z naszej szkoły uczniowie klasy II a, Maja Prochowska, Ruben Przybylski, Michał Socha, Borys Bielawa i rezerwowy zawodnik Dominik Kreft zajęli III miejsce. 

         Gratulujemy waleczności.

              Zapraszam do galerii zdjęć Beata Formella